درباره ویکی خارج

 

اشتراک گذاری اطلاعات شهروندی به هم وطنان خارج از کشور جهت کمک به یک زندگی آگاهانه تر.

اطلاعات ویکی خارج بر مبنای شهرهای هر کشور طبقه بندی می شود. که در این شهرها، ایرانیان بطور موقت (مثلا دانشجویی) یا دائم ساکن هستند و می توانند با اشتراک گذاری اطلاعات و تجربیاتشون به همدیگر کمک کنند.

 

داستان ویکی خارج

حدودا سه سال پیش، برای دوره دکتری از یکی از دانشگاه های پرتغال پذیرش گرفتم و مشغول تحصیل و زندگی در یک محیط جدید شدم. یکی از دوستانم هم، دو ماه قبلش برای تحصیل اومده بود ایتالیا . از همون روزهای اول، بچه های ایرانی؛ چه دانشجو و چه غیر دانشجو به ما برای پیدا کردن راه و چاه های زندگی در یک کشور خارجی، خیلی کمک و راهنمایی کردن.
خوشبختانه خیلی از هم وطن های ایرانی در هر موردی که سایرین نیاز به راهنمایی دارن تا جایی که میتونن تجربیاتشون رو به هم منتقل میکنن و همچنین، گروه های مختلف فیس بوکی ایرانی ها در هر شهر و کشوری خارج از ایران، باعث شده که ارتباط ایرانی ها در همون محیط بیشتر بشه و راحت تر اطلاعات مورد نیاز زندگی رو به اشتراک بگذاریم.
مساله ای که باعث شد دونفری تصمیم بگیریم که سایت ویکی خارج رو راه بندازیم، این بود که با وجود ارتباطات شخصی و فیس بوکی یا حتی انجمن های دانشگاه، تجربیاتی که دوستان در هر زمینه ای دارند، یکجا ثبت نمیشه که بعدا بشه به راحتی بهشون دسترسی پیدا کرد و مخصوصا دسترسی به پست های قبلی مشابه آسان نیست. همین نداشتن اطلاعات دقیق در خیلی مواقع به ضرر ما تمام شده.
پس به جای سوال و جواب های تکراری، همه میتونیم در هر زمینه ای که اطلاعات و تجربه ای داریم را بصورت طبقه بندی شده در ویکی مربوط به هر شهر ثبت کنیم. هر فرد میتونه اطلاعات رو کامل یا تصحیح کنه. این نه تنها برای تازه واردان مفید خواهد بود، بلکه برای هر کسی که در یک زمینه خاص، نیاز به تجربیات سایرین داره میتونه مفید باشه.

ضمنا بخش فروم هم داره این سایت که بعدا اگر شما دوست داشتید فعال میشه.
ویکی خارج یک وب سایت غیر انتفاعی هست و استفاده از اطلاعات برای همه ایرانی های عزیز رایگان است. قرار نیست جایگزین منابع اطلاعاتی دیکر مثل گروهها و صفحات فیس بوک باشه بلکه بطور موازی ولی یکپارچه استفاده بشه.

 

قوانین سایت

  1. این وب سایت مانند هر ویکی، بر اساس جمع سپاری کار میکند و ممکن است نظرات افراد همراه با خطا باشد و عاری از هر اشتباهی نخواهد بود. صحت مطالب در روز انتشار مورد تایید می باشد. در صورت تغییر و اضافه یا کم شدن قوانین، هیچ گونه مسولیتی برای گردانندگان سایت و نگارنده مطالب وجود ندارد. حق هرگونه تغییر برای ویکی خارج محفوظ است.
  2. خواهشند است که حق کپی رایت رو رعایت کنیم و برای مطالب برگرفته از منابع دیگر، منبع نوشته شود.
  3. این وب سایت کاملا مستقل بوده و بر اساس قوانین اخلاقی فعالیت میکند و وابسته به هیچ گروه سیاسی و مذهبی و اجتماعی و … نیست.
  4. خواهشمند است متن ویکی را با واژه های فارسی تایپ کنید و هر گونه اهانت و بدگویی به هر فرد یا گروهی مطلقا ممنوع بوده و ویکی خارج حق حذف اینگونه مطالب و حذف کاربر از سایت را دارد.

اشتراک گذاری تجربیات ایرانیان خارج از کشور