12. گواهی نامه رانندگی، اجاره، خرید و نگهداری و فروش ماشین

> انتخاب کشور و شهر > پرتغال > لیسبون > 12. گواهی نامه رانندگی، اجاره، خرید و نگهداری و فروش ماشین

اجاره ماشین :

کمپانیهای بسیار زیادی در کشورهای اروپایی از جمله پرتغال برای اجاره ماشین در حال فعالیت هستند. از معروفترین این کمپانیها میتوان به کمپانیهای زیر اشاره کرد

Drive on Holidays
drive4less
Goldcar
inter rent
Gurin
Hertz
Europcar
Avis

Budget

اکثر این کمپانیها به طور مجزا سایت برای رزرو و اجاره ماشین دارند اما بهترین راه برای اجاره ماشین استفاده از سایتهایی هست که به طور همزمان تمامی کمپانیها برای زمان مورد نظر شما مورد جستجو قرار میده و قیمتها را از کمترین، لیست بندی میکنه تا سریعتر بهترین مورد انتخاب کنید. نکته قابل توجه این که معمولا قیمتی که این سایتها ارایه میدهند از خود کمپانی مربوطه هم ارزونتر!

از بهترین این سایت میتوان به دو سایت زیر اشاره کرد

1-http://www.europcar.pt

2- economycarrental.com

مهمترین نکته هنگام اجاره ماشین در مورد بیمه ماشین هست. به طور معمول بیمه ماشین، بیمه کامل نیست و در صورت تصادف مقداری از این هزینه بر عهده مشتری هست. این مقدار بسته به کلاس ماشین معمولا  از 1400 یورو به بالا هست و موقع گرفتن ماشین این پول از حساب کردیت شما قفل میشه و در صورتی که ماشین سالم برگردونید به حساب شما برگردونده میشه… نکته ای که وجود داره در تصادفهای خیلی ساده هم کوچکترین صدمه به ماشین مبالغ بالایی تعیین خسارت میشه واسه همین بهترین راه استفاده از بیمه تکمیلی هست. برای بیمه تکمیلی دو راه وجود داره

1- یا موقع رزرو از دو سایت اشاره شده در خواست بیمه تکمیلی کنید ( دو نوع بیمه تکمیلی وجود داره: اولی که ارزونتر لاستیک و شیشه های ماشین و داخل خودرو شامل نمیشه و گزینه دوم بیمه کامل هست). اگر بیمه از سایت بگیرید در صورت تصادف باید مبلغ خسارت به شرکت مربوطه پرداخت کنید و بعد با ارسال نامه پلیس و قبض پرداخت خسارت و نامه کمپانی، سایت مربوطه پول به شما برمیگردونه. در واقع پروسه بیمه تکمیلی از سایت در صورت تصادف کمی پردردسر هست و برگشت پول شما مدتی طول خواهد کشید و علاوه بر آن احتمالا مبلغی در حدود 40 یورو برای این پروسه، سایت مربوطه از شما دریافت خواهد کرد  ولی معمولا قیمت بیمه تکمیلی سایتها بسیار ارزانتر از کمپانی هست.

2- از سایت بدون بیمه تکمیلی رزرو کنید و بعد موقع دریافت ماشین مستقیما از کمپانی درخواست بیمه تکمیلی کنید. در این صورت هزینه بیشتری میپردازید ولی در عوض حساب شما از ابتدا قفل نخواهد شما و در صورت تصادف هم با تماس با کمپانی مرتبط ، قضیه به سرعت حل و فصل خواهد شد بدون آنکه نیاز باشد پولی پرداخت کنید.

در نهایت هم در زمان رزرو کردن ماشین همواره به شرایط اجاره دقت کنید و بعد در مورد بهترین قیمت تصمیم بگیرید. مثلا برخی کمپانیها راننده اضافه به طورمجانی پیشنهاد میدهند در حالیکه ممکن است کمپانی دیگر که در طاهر قیمت ارزانتر پیشنهاد داده قیمت بالایی برای راننده اضافی درخواست کند. یا برخی کمپانیها برای خارج شدن از مرز پرتغال مبلغ اضافی از شما درخواست میکنند و یا برخی از آنها اجازه خروج از پرتغال به شما نمیدهند. برخی از ماشین ها محدودیت میزان کیلومتر روزانه دارند و…. پس همواره قسمت term and conditions با حوصله و دقت بخوانید تا درست تصمیم بگیرید.

 

 

 

خرید ماشین :

نگهداری از ماشین و هزینه ها :

فروش ماشین :

گواهینامه اروپایی (قابل استفاده در پرتغال و دیگر کشورهای اروپایی):

شما می توانید بدون دادن امتحان راهنمایی و رانندگی گواهینامه رانندگی ایرانی خودتان را تبدیل به گواهینامه اروپایی کنید.

مزایا:

 1. داشتن گواهینامه اروپایی که قابل استفاده در کشور پرتغال و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ و… می باشد.
 2. گواهینامه تا سن 50 سالگی شما دارای اعتبار می باشد.
 3. لزومی به دادن هر گونه امتحان راهنمایی و رانندگی نیست.

دقت کنید که شما برای گرفتن گواهینامه اروپایی باید گواهینامه اصلی ایرانی خودتان را تحویل بدهید. معمولا چند ماه بعد از درخواست، اصل گواهینامه ایرانی تحویل سفارت می گردد که با پیگیری می توانید آن را دریافت کنید.

معمولا پروسه گرفتن گواهینامه اروپایی طولانی می باشد ( بین 3 ماه تا 15 ماه مشاهده شده است) ولی خبر خوب این است که در همان روزی که برای تبدیل گواهینامه به IMTT  می روید به شما برگه ای داده می شود که با آن می توانید فقط در پرتغال رانندگی کنید (این برگه هر چند ماه یک بار بدون پرداخت هزینه باید تمدید شود).

مدارک مورد نیاز:

 1. شما باید  ترجمه رسمی ازگواهینامه ایرانی خودتان داشته باشید. این ترجمه رسمی (به زبان پرتغالی یا انگلیسی) را باید سفارت ایران در پرتغال تایید کند. در صورتی که ترجمه گواهینامه را نداشته باشید، سفارت ترجمه را انجام خواهد داد. اگر پرونده دانشجویی داشته باشید به صورت رایگان در غیر اینصورت هزینه ترجمه گرفته می شود (در حدود 8 یورو).
 2. گواهی پزشکی (Atestado Medico):
  1. شما می توانید  از اینجا دانلود کرده پرینت بگیرید.
 3. کارت اقامت
 4. Fiscal Number   یا همون شماره NIF
 5. گواهینامه اصلی ایرانی
 6. 2 عکس رنگی  3 در 4
 7. تاییدیه آدرس محل اقامت : قابل تهیه از نزدیکترین Junta de Freguesia
 8. پاسپورت و یک کپی از آن
 9. فرم IMTT   : این فرم را می توانید از اینجا دریافت کنید و پرینت گرفته ویا از همان شعبه IMTT    که مراجعه می کنید این فرم را دریافت کنید

توصیه می شود که همیشه یک سری کپی از مدارک را به همراه خود داشته باشید

مراحل گرفتن گواهینامه اروپایی:

 1. گواهی پزشکی را پیش یک پزشک در پرتغال برده و از ایشان می خواهید که بعد از معاینه کردن شما، برای شما پر کرده و امضا کند.
 2. با داشتن تمام مدارک مورد نیاز به یکی از شعب IMTT   مراجعه می کنید، آدرسها در لیسبون:
  1. Direção Regional de Mobilidade e Transportes de Lisboa e Vale do Tejo   
  2. Av. Elias Garcia, n.º 103; 1050-098 LISBOA
  3. http://goo.gl/maps/aOZuY
  4. Loja do Cidadão de Lisboa – Laranjeiras
  5. Rua Abranches Ferrão, 10, 1600-001 Lisboa
  6. http://goo.gl/maps/7CZ9o
  7. Loja do Cidadão de Lisboa – Restauradores
  8. Praça dos Restauradores, nºs. 17 – 22, 1250-187 Lisbo
  9. http://goo.gl/maps/Qu45U
  1. اگر در شهر دیگری هستید می توانید از این آدرس محل نزدیکترین شعبه IMTT را پیدا کنید

 

نکات مهم:

 • به هیچ وجه سعی نکنید که اسکن گواهینامه اصلی ایرانی یا گواهینامه جعلی را به IMTT    بدهید زیرا این کار عواقب بسیار بدی برای شما خواهد داشت.
 • هزینه صدور کارت در حدود 30 یورو می باشد.