14. سفر از پرتغال

> انتخاب کشور و شهر > پرتغال > لیسبون > 14. سفر از پرتغال

سفر به ایران:

شرکت های هواپیمایی ترکیش و امارات هر روز از لیسبون به تهران سفر دارن و پروازهای ترکیش حتی به مشهد و شیراز و کرمانشاه و اهواز و اصفهان هم داره. که بلیت های گران تر هست ولی فقط یک استاپ ترانزیتی دارن.

با پروازهای ارزان مثل پگاسوز و ایزی جت هم از کشورهای دیگه میشه رفت ولی طبعا محدودیت وزن بار  داره و طولانی شدن سفر و استاپ های بیشتر را باید تحمل کنید.

 

سفر به کشورهای عضو شینگن:

اگر ویزای شما توریسی هست یعنی نوع C هست و میتونید به کشورهای عضو شینگن سفر کنید.

اگر هم ویزای کوتاه مدت کاری یا دانشجویی دارید یعنی نوع D هست باز هم می تونید سفر کنید. با وجودی که روی ویزاتون نوشته ویزای پرتغال. این پایین فایلی از قوانین مهاجرت هست و صفحه 42 راجع به اینکه با ویزای نوع دی میشه در حوزه شینگن رفت و آمد کرد توضیح داده:

law-imigration

 

کشورهای عضو شینگن عبارتند از:

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس

اگر ملاحظه کنید میبنید که سوئیس و لیختن اشتاین و نروژ و ایسلند با وجودی که جزو اتحادیه اروپا نیستن ولی عضو پیمان شینگن هستن.

از طرفی انگلیس و ایرلند  برعکس هستند یعنی با وجودی که جزو اتحادیه اروپا هستن ولی عضو پیمان شینگن نیستن . برای جزئیات به مطلب بعدی نگاه کنید

Schengen visa

سفر به کشورهایی اروپایی خارج از شینگن:

اگر قصد دارید به انگلیس و ایرلند برید باید از سفارت خانه هاشون ویزا بگیرید.

مراحل گرفتن ویزای انگلیس:

از اینجا اپلی‌ میکنید‌ برای ویزا و گرفتن وقت برای تحویل مدارک. که تو همین سایت می‌شه چک کرد که با توجه به هدف سفرت برای چه تایپ ویزایی باید اپلی‌ کنی‌ و مدارکِ لازم چی‌ هست.

https://www.visa۴uk.fco.gov.uk/home/welcome

از اونجایی که خود سفارت بریتانیا مسول کارای ویزا نیست، شرکت teleperformance این کارو انجام میده. برای همین بعد از اپلی‌ برای ویزا، تو سایت این شرکت هم باید رجیستر کنی‌، که پیگیری وضعیت ویزاتون هم از اونجا میتونی‌ انجام بدید:

https://uk.tlscontact.com/pt/lis/page.php?pid=home

درواقع این کمپانی مدارک، بیومتریکس و پاسپورت رو میگیره و مستقیم برای بررسی‌ میفرسته انگلیس، و بعد از تصمیم گیری از انگلیس ، DHL می‌کنن به آدرست.

یعنی‌ این شرکت حتا چک نمی‌کنه که آیا مدارکتون کامل هست یا نه برای همین خودتون باید حواست جمع باشه که همه چیز‌ کامل باشه.

من پریریتی اپلی‌ کردم برای ویزا که زود بگیرم. پریریتی، ۳ روز صادر کردن، ۵ روز به دستم رسید. ولی‌ خوب گرون تره. ۲۰۲ یورو هزینهٔ آدی برای ویزا هست. پریریتی ۱۷۰ یورو بیشتر باید بعدی. عادی بچه‌ها میگفتن ۳ هفته‌ا‌ی میدن معمولا.

کلا هم وقتی‌ اپلی‌ کردم برای ویزا برای حدودا ۱ ماه بعد وقت آزاد داشتن. اگه تاریخ برات مهمه زود وقت بگیر.

درضمن برای افراد مقیم پرتغال هم می‌شه لیسبون رو انتخاب کنی‌ برای تحویل مدارک و هم اسپانیا. یعنی‌ مثلا اگه لیسبون خیلی‌ دیر وقت میده ممکن اسپانیا زودتر بشه وقت پیدا کرد.

راستی‌ یه چیز دیگه اینکه دانشجوهایی که برای ترینینگ اسکول یا ریسرچ می‌رن و تایپ ویسی‌ “استیودنت ویزیتور” رو انتخاب می‌کنن نیاز به مدرک زبان هم دارن. و از اونجایی که خیلی‌‌ها ممکن نداشته باشن یا اکسپایر شده باشه و دانشگاه‌های پرتغال هم رسما انگلیسی‌ زبان نیستن می‌شه از دانشگاه خواست که یه نامه بده که کلاس‌ها برای خارجی ‌ها انگلیسه برگزار می‌شه و این کافی‌ هست.

سفر به امریکا و کانادا و استرالیا و نیوزلند:

سفر به امریکا:

 

سفر به کانادا:

 

سفر به استرالیا و نیوزلند: